Niepełnosprawni i bariery architektoniczne

niepełnosprawni i bariery architektoniczneNiepełnosprawni i bariery architektoniczne to temat który powtarza się od lat. Mimo że z każdym rokiem. Jest w naszym kraju co raz lepiej. Pod tym względem. To i tak nadal istnieje wiele barier architektonicznych. Kiedyś zwłaszcza na początku lat 90 tych temat barier architektonicznych. Dla osób niepełnosprawnych był ogromny. Nie istniała praktycznie żadna świadomość na temat udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jakby projektanci i budowniczy zupełnie zapomnieli, że osoba niepełnosprawna też musi skorzystać z banku czy urzędu. Dziś obraz Polski pod tym względem zmienia się. Co raz więcej instytucji. Tych państwowych jak i prywatnych montuje specjalne podnośniki – windy dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście takie rozwiązania są kosztowne.

Niepełnosprawni i bariery architektoniczne co poprawić ?

Szersze wejścia do budynków.

Montaż specjalnch wind-podnośników dla wózkow inwalidzkich.

Barierki w budynku. Wiele osób o kulach lub słabych stawach podpiera się, gdy stoi w kolejce do rejestracji u lekarza.

Asystent osoby niepełnosprawnej. Która pomaga osobie niepełnosprawnej. Często zdarza się, że owszem urząd ma windę dla osób na wózkach. Ale ta winda przykryta jest płachta. Ktoś musi winde włączyć. Toaleta dla niepełnosprawnych jest. Jednak klucz do toalety znajduje się w pokoju na 2 piętrze. A toaleta jest na parterze.

Broszury i informacje dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Komunikacja miejska dysponująca taborem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych.

Duże tablice informacyjne. Wyobrażcie sobie, że w wielu przychodniach i instyucjach publicznych ważne informacje pisane są małą czcionką !

Toalety dostosowane do osób niepełnosprawnych.

  • Łagodne progi w drzwiach.
  • Podjazdy zamiast małch murków.

Jednak wystarczy zamontowac specjalne barierki w budynku. I dostowac jedną toalet do osób niepełnosprawnych. W przychodniach medycznych wystarczy umiejscowić rejestracje na parterze, a nie na piętrze.  A okienko do lekarza umieścić na wysokości głowy osoby niepełnosprawnej siedzącej na wózku. Proste, prawda ? A już będzie to dużo udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Pamiętam jak w latach 90 tych trudno było o nawet minimalne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Dziś jest już inaczej. Mimo wszystko każdego dnia niepełnosprawni i bariery architektoniczne. To problem który spotykamy każdego dnia.

Dlatego jeśli widziałeś bariery architektoniczne w swojej okolicy zrób zdjęcie i napisz do mnie.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestPrint this pageShare on Tumblr

Comments

comments

Facebook